Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του στην Α1 βόλεϊ γυναικών επικρατώντας σε τρίτο διαδοχικό ματς της ΑΕΚ, κάνοντας την μεγάλη ανατροπή στους τελικούς.

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν για τρίτο διαδοχικό ματς με 3-1 σετ (25-21, 20-25, 26-24, 25-20) και έφτασαν από το 0-2 της κανονικής περιόδου υπέρ της ΑΕΚ, στο 3-2, σημειώνοντας μάλιστα δύο νίκες στην έδρα της Ένωσης.

Από την άλλη, η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία δυο φορές μέσα στην έδρα της να διατηρήσει τον τίτλο.

Ο τρίτος αγώνας της σειράς ήταν όντως ‘Ο τελικός των τελικών’ με τις δύο ομάδες να καταθέτουν την ψυχή τους στο παρκέ, αλλά τις ερυθρόλευκες πιο ψύχραιμες στα καθοριστικά σημεία του αγώνα να πανηγυρίζουν τη νίκη και τον τίτλο.

Αν και σε όλα τα σετ έγινε μεγάλη μάχη, εκ του αποτελέσματος, κλειδί για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, ενώ το σκορ ήταν 1-1.

Εκεί ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε από νωρίς με 8-11 και κυρίως με 10-15, δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά. Η ΑΕΚ μείωσε σε 15-18 και στο 18-20 έτρεξε σερί 4-0, προηγούμενη με 22-20 χάρις στο καλό της μπλοκ με τον Σωτήρχο να ρίχνει στο ματς τις Τέζα, Λούκοβιτς.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ της Γιακουμή και 23-23 (εκεί ο Σωτήρχος επανέφερε τις Χριστοδούλου, Κοσμά), αλλά η Τζανακάκη έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ (24-23).

Μετά το τάιμ του Οικονόμου η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, όμως η Τένεβα με μπλοκ στην Παπαγεωργίου ισοφάρισε 24-24 για να ακολουθήσουν δύο πόντοι (επίθεση και μπλοκ) από την εκπληκτική Γιακουμή για το 24-26 και το καθοριστικό προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Στο δ’ σετ το αμφίρροπο 11-12 έγινε 11-17 με (ποια άλλη) τη Γιακουμή να παίρνει τρεις άσους.
Η ΑΕΚ έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να ισοφαρίσει μειώνοντας σε 20-22, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε η Γιακουμή έκανε το 20-23 για να ακολουθήσει διπλή μπαλιά της Παπαφωτίου και άσος της Χριστοδούλου με τον οποίο μπήκε η σφραγίδα στον ερυθρόλευκο θρίαμβο.

Όσον αφορά κάποιους αμετανόητους που προσπάθησαν στο τέλος του αγώνα να χαλάσουν την ατμόσφαιρα, την απάντηση τους την πήραν από τις αθλήτριες της ΑΕΚ οι οποίες μαζί με το προπονητικό τιμ της Ένωσης βρέθηκαν δίπλα από την αποστολή του Ολυμπιακού κι αποχώρησαν μαζί αγκαλιασμένες για τα αποδυτήρια, αναγκάζοντας τελικά και την κερκίδα να χειροκροτήσει.

*Η απομονή στην πρωταθλήτρια ομάδα του Ολυμπιακού θα γίνει τις επόμενες ημέρες μετά από συνεννόηση της ΕΟΠΕ με την διοίκηση του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 24-26, 20-25

ΑΕΚ (Οικονόμου): Παπαγεωργίου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 43% άριστες), Κις 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 14 (12/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 12 (8/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντεζ 8 (8/20 επ., 62% υπ. – 36% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/3 επ., 3 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 20% άριστες) / Γκούζου, Τσοχατζή 1

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 14 (10/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Κοσμά 11 (7/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 32% άριστες), Τρατς 13 (10/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιακουμή 20 (10/12, 4 άσοι, 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/6 επ., 4 άσοι), Τένεβα 12 (8/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Κονόμι –λ (38% υπ. – 25% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα, Καβαθά 1.

Σωτήρχρος: «Μας το χρωστούσε ο Θεός»

«Θα ήθελα να πω πως εγώ δεν ασχολούμαι με γκόμενες. Αυτό το πρωτάθλημα μας το χρώσταγε ο Θεός από το 2008 και τώρα μας το ξεχρέωσε. Το να κερδίζεις την ΑΕΚ 3 φορές μέσα σε μια εβδομάδα είναι άθλος. Πρόκειται για μια ιστορική ανατροπή.

»Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τον ψυχισμό που έδειξαν. Το είχα πει από την αρχή ότι όλα θα κριθούν στα πλέι οφ. Τα κορίτσια έδειξαν ολυμπιακή ψυχή και τους άξιζε το πρώτο πρωτάθλημα. Θέλω επίσης να αφιερώσω το πρωτάθλημα στην διοίκηση και στον πρόεδρο, τον κύριο Κουντούρη που πίστεψε και στήριξε την ομάδα και εμένα προσωπικά, για να φέρουμε το πρωτάθλημα στο Λιμάνι.

»Το αφιερώνουμε λοιπόν στην διοίκηση και στους φιλάθλους μας. Νιώθω πολύ περήφανος και χαρούμενος που πήραμε το πρώτο πρωτάθλημα. Αυτό το πρωτάθλημα ήταν η απαρχή για την αυτοκρατορία του Ολυμπιακού».

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ 1983-2010

16 ΤΙΤΛΟΙ: Παναθηναϊκός (1983, 1985, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 1998, 2000, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)
5 ΤΙΤΛΟΙ: Βριλήσσια (1995, 1996, 1997, 1999, 2004)
4 ΤΙΤΛΟΙ: Φιλαθλητικός (1984, 1986, 1987, 2003)
2 ΤΙΤΛΟΙ: Ιωνικός Ν.Φ. (1989, 1994)