Ήττα 3-1 με κατεβασμένα χέρια – Δείτε όλα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Η Εθνική Ελλάδας χρειαζόταν ένα θετικό αποτέλεσμα στη Ζένιτσα, αλλά δυστυχώς μετά από μία ώρα αγώνα βρέθηκε να χάνει με το βαρύ 3-0 από τη Βοσνία και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Γκέκα σε 3-1 στις καθυστερήσειςστο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 7ου όμιλου των προκριματικών. Σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα «τελικού», οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την «καυτή» έδρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοί τους στο «Μπίλινο Πόλιε», αλλά κυρίως τα ελληνικά αμυντικά λάθη που πρόσφεραν δύο εύκολα γκολ στον Ντζέκο (29′ 53′) και ένα πέναλτι… δώρο που απέφερε το γκολ για τον Ιμπίσεβιτς (36′). Αντικειμενικός στόχος πλέον, 2η θέση των μπαράζ για την Εθνική μας.

Η «γαλανόλευκη» γνώρισε την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου, διότι πολύ απλά δεν ανταποκρίθηκε στη σημασία του αγώνα. Χωρίς την παραμικρή ευκαιρία σε όλο το 90λεπτο, με τρομερά κενά στο κέντρο της άμυνας και χωρίς «νεύρο» στο παιχνίδι της γνώρισε τη «βαριά» ήττα από τη Βοσνία, που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Εντίν Ντζέκο. Ο σέντερ φορ της Μάντσεστερ Σίτι έκανε…πάρτι στην άμυνα της εθνικής και με δύο γκολ στο 29′ και 53′ με ισάρθιθμες κεφαλιές ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Σούσιτς.

Πλέον, τα πράγματα για την Ελλάδα, σε ό,τι αφορά την απευθείας πρόκριση δυσκόλεψαν πάρα πολύ και θα πρέπει να περιμένει «δώρα» από άλλες ομάδες, σε συνδυασμό με δικές της νίκες, στα υπόλοιπα ματς των προκριματικών για να περάσει στην κορυφή του ομίλου. Ρεαλιστικός στόχος είναι η κατάκτηση της 2ης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης, σαφώς πιο εφικτός, δεδομένης και της ισοπαλίας που παραχώρησαν σήμερα οι Σλοβάκοι στους Λιθουανούς (1-1).

Το ματς στη Ζένιτσα ξεκίνησε με τη μεγάλη επέμβαση του Καρνέζη στην καρφωτή κεφαλιά του Βράνιες, μετά το κόρνερ του Μισίμοβιτς (6ο λεπτό). Για περίπου 20 λεπτά η εθνική ισορρόπησε το ματς, αλλά στην πρώτη εναέρια μάχη στα καρέ της «γαλανόλευκης» ο Τζέκο ήταν νικητής και στο 29′ άνοιξε το σκορ. Τα πράγματα έγιναν…βουνό, επτά λεπτά αργότερα όταν ο Τζαβέλλας έκανε ανόητο πέναλτι στον Μούιτζα. Ο Καρνέζης απέκρουσε το σουτ του Μισίμοβιτς, αλλά στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά από προσπάθεια του Τοροσίδη να διώξει, εκείνη στρώθηκε στον Ιμπίσεβιτς και κατέληξε στα δίχτυα (2-0).

Η είσοδος του Γκέκα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα απολύτως στην εικόνα της εθνικής, η οποία «παρέδωσε τα όπλα» στο 54′, όταν ο Ντζέκο με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, και το μόνο που κατάφερε η Ελλάδα ήταν να μειώσει με τον Γκέκα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.