Πρωταγωνιστές ξανά Ούκιτς και Διαμαντίδης

Με «εξάστερη» καρδιά ο ΠΑΟ νίκησε την Εφές (75-62) και «πάτησε» στην οκτάδα

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 75-62 της Αναντολού Εφές για την 9η αγωνιστική του Τοπ-16 της Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στη 2η ήττα τους στη φάση των «16» και στον «εκθρονισμό» τους από την κορυφή του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός από το 33′ έως το 38′ του αγώνα, έστω κι αν στο τέλος απώλεσε την ευκαιρία να καλύψει το -14 (78-64) με το οποίο είχε ηττηθεί στον α’ γύρο.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έφτασε τις 164 συμμετοχές στην αρχική 5άδα με μόνο μία ομάδα (σ.σ. Παναθηναϊκό) και «έπιασε» στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Τζέι Αρ Χόλντεν (με ΑΕΚ), ο οποίος έχει αποχωρήσει από την ενεργό δράση, οπότε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι έναν αγώνα πριν την επίτευξη νέου ρεκόρ στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν οι Διαμαντίδης και Ούκιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ τους ακολούθησαν Σχορτσανίτης και Μπράμος (από 11π.). Καθοριστικές ήταν και οι τάπες από τον Λάσμε στην τελευταία περίοδο.

Με τους Φάρμαρ και Σαβάνοβιτς να εκτελούν από τα 6.75 η Εφές σήκωσε γρήγορα κεφάλι στο σκορ και εκμεταλλευόμενη και την αστοχία του Παναθηναϊκού από τα 6.75 προηγήθηκε στο 4′ με 12-7. Ωστόσο, Ματσιούλις και Διαμαντίδης απάντησαν γρήγορα με σερί 5-0 και ισοφάρισαν σε 12-12. Με τον Τσαρτσαρή να αποδίδει σε άμυνα και επίθεση (4 διαδοχικοί πόντοι), οι «πράσινοι» κοίταξαν στα… μάτια τους Τούρκους, αλλά ο Κουκό φρόντισε στην εκπνοή του δεκαλέπτου να γράψει το 21-19. Τρία διαδοχικά τρίποντα (1 Μπράμος, 2 Μπανκς) και με τους Σχορτσανίτη, Λάσμε να δείχνουν τη δύναμη τους κάτω από το καλάθι της Εφές, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7 (32-25) στο 15′, αλλά η αποτελεσματική άμυνα της τουρκικής ομάδας έφερε και πάλι την ισοφάριση. Οι παίκτες του Μαχμούτι έτρεξαν από το 34-26 σερί 8-0 και ισοφάρισαν στο 18′ σε 34-34. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Σαβάνοβιτς (έφτασε τους 16 πόντους μέχρι το ημίχρονο) και οι δύο ομάδες πήραν ισόπαλες το δρόμο προς τα αποδυτήρια (38-38).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «εγκλωβίσει» τον Σαβάνοβιτς, ενώ τα ντράιβ του Ούκιτς και τα τρίποντα του Διαμαντίδη συνέβαλαν ώστε να επιβάλει το ρυθμό του και να προηγηθεί για πρώτη φορά με +8 πόντους. Οι «πράσινοι» από το 47-45 έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-3 και στο 28 προηγήθηκαν με 56-48, για να μπουν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (56-51). Ωστόσο, οι Τούρκοι δεν κατέθεσαν τα… όπλα και με πρωταγωνιστή τον Μπάρατς ισοφάρισαν με γρήγορο σερί 5-0 σε 56-56 στο 33′. Ωστόσο, μία… βροχή τριπόντων από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν αρκετή για να ρίξει την Εφές στο καναβάτσο… Μπάνκς, Ματσιούλις, Μπράμος και Ούκιτς πέτυχαν το «4 στα 4» από τα 6.75 και οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο 36′ στους +16 πόντους (72-56), τη στιγμή που ο Λάσμε έδιναν ρεσιτάλ σε κοψίματα (5) στην άμυνα. Έχοντας καθαρίσει τον αγώνα ο Παναθηναϊκός πάλεψε και για την κάλυψη της διαφοράς της ήττας στην Πόλη στον πρώτο γύρο (78-64), αλλά δεν τα κατάφερε…

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπισάν (Γαλλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 8 (1), Ούκιτς 13 (1), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ, Μπανκς 9 (3), Σχορτσανίτης 11.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 10 (1), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21 (2), Λούκας 5, Κουκό 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5.