Οι Πράσινοι έχασαν εύκολα από τη ρωσική ομάδα 86-69

Ευρωλίγκα: Ο ΠΑΟ ηττήθηκε στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ

Μόνο ένα ημίχρονο μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να φανεί ανταγωνιστικός στη Μόσχα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 86-69 από την ΤΣΣΚΑ, δείχνοντας εμφανώς σημάδια κούρασης από την προσπάθεια στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, στο δεύτερο 20λεπτο του αγώνα, όπου η διαφορά έφτασε και τους 23 πόντους.

Ετσι οι Ρώσοι έκαναν το 5-2 στις νίκες ύστερα από την 7η αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκα προσπερνώντας την ελληνική ομάδα που έχει 4-3. Πλέον ο Παναθηναϊκός θα τα παίξει όλα για όλα στο Κάουνας (21/2) απέναντι στη Ζαλγκίρις (67-66 στο Ο.Α.Κ.Α.).

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σταματήσει στην ευστοχία των Ρώσων από τα 6.75 (11/22) και στον πρώην «ερυθρόλευκο», Μίλος Τεόντιστς, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ σε σκοράρισμα και δημιουργία με 20 πόντους (4 τρίποντα) και 7 ασίστ.

Από τον κυπελλούχο Ελλάδας, ο Δημήτρης Διαμαντίδης διακρίθηκε στο «μοίρασμα» (6 ασίστ), αλλά δεν πρόσφερε στην επίθεση, όπως και ο ήρωας του τελικού του κυπέλλου, Ρόκο Λένι Ούκιτς, ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους.

Παρά τα «φτωχά» ποσοστά ευστοχίας του ο Παναθηναϊκός κατάφερε από την υπεροχή του στα ριμπάουντ να γυρίσει το εις βάρος του -10 (25-15) του πρώτου δεκαλέπτου και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -4 (35-31). Με πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς, ο οποίος οργίασε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου με προσωπικό σερί 8-0 (2 τρίποντα), οι Ρώσοι εξασφάλισαν στο 10′ μία διψήφια διαφορά (25-15).

Ωστόσο, οι «πράσινοι» πήραν δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ, συγκεντρώθηκαν στην άμυνα, και με τους Γκιστ, Ματσιούλις να εκτελούν μάζεψαν τη διαφορά στους -2 (33-31), αλλά ο Τεόντιτς φρόντισε στην εκπνοή του ημιχρόνου να διαμορφώσει το 35-31.

Με τους Γουίμς, Μίτσοφ, Έρτσεγκ και Τεόντοσιτς να εκτελούν από τα 6.75 και τον Καούν κοντά στο καλάθι η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο, «εγκλώβισε» τα επιθετικά ατού του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 31-19 μπήκε πρόωρα σε τροχιά… νίκης (66-50).

Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Γκιστ, Ματσιούλις, Λάσμε και Ούκιτς, οι οποίοι ολοκλήρωσαν στο 35΄ ένα σερί 10-0 και μείωσαν προσωρινά τη διαφοά στους -16 (79-63). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση και πάλι ο Τεόντοστις από τα 6.75 και η ΤΣΣΚΑ έφτασε άνετα στο τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20, Μίτσοβ 10, Τζάκσον 11, Σόκολοφ, Κρστιτς 8, Ουίμς 19, Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5, Βοροντσέβιτς Κρίστμας, Καούν 13, Πονκρασόφ

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15, Καπόνο 5, Ούκιτς 8, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 12, Μπανκς 3, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6