Εκτός τόπου και… χρόνου! – Δείτε όλα τα αποτελέσματα

Εκτός τόπου και… χρόνου!Ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι μπορούσε για να χάσει ένα δικό του παιχνίδι. Το χρονόμετρο κόλλησε στα 10΄΄ και η Σιένα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία φεύγοντας με τη νίκη 74-72 από το ΣΕΦ.

Απίστευτο και όμως αληθινό! Ο Ολυμπιακός 45΄΄ πριν το τέλος ήταν μπροστά 72-67 αλλά κατάφερε να δεχθεί 7-0 από την Σιένα και να χάσει με σκορ 74-72, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκας. Διαμαρτύρονται δικαιολογημένα οι ‘ερυθρόλευκο’ στα 10΄΄ καθώς το χρονόμετρο κόλλησε και έτσι ο Μπράουν βρήκε χρόνο να σκοράρει.

Διαμαρτύρονται δικαιολογημένα οι ‘ερυθρόλευκοι’ στα 10΄΄ καθώς το χρονόμετρο κόλλησε και έτσι ο Μπράουν βρήκε χρόνο να σκοράρει.

Βέβαια, πριν από αυτό η ομάδα του Μπαρτζώκα… κατάφερε με Λο και Χάινς να χάσει δύο λέι απ, δίνοντας την ευκαιρία στους Ιταλούς να «κλέψουν» ένα ματς που και οι δύο είχαν αρχίσει να πιστεύουν ότι είχαν χάσει.

Σε πολύ κακή μέρα οι πρωταθλητές Ευρώπης, «εγκλωβίστηκαν» από την άμυνα ζώνης με προσαρμογές των Ιταλών και πλέον με μία νίκη και τρεις ήττες στα πρώτα τέσσερα ματς, καλούνται να ψάξουν εκτός έδρας νίκες, αρχής γενομένης από το ματς της επόμενης αγωνιστικής με την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Επιθετικά, ο Σπανούλης περιορίστηκε και βγήκε εκτός αγώνα από τις άμυνες των αντιπάλων για μεγάλο διάστημα αν και στο τέλος με πέντε προσωπικούς πόντους πήγε να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Από την άλλη πλευρά, η Σιένα έφτασε στο τέσσερα στα τέσσερα με τον Μπόμπι Μπράουν να είναι για μία ακόμα φορά εξαιρετικός (22π) και να σημειώνει και το νικητήριο καλάθι.

Το ματς:

Όταν ο Σπανούλης… συνάντησε τον Σερμαντίνι

Με τον Σερμαντίνι στο «5» άρχισε το ματς ο Ολυμπιακός απέναντι στη Σιένα και μάλιστα ο Γεωργιανός σέντερ που έδειχνε σε καλή μέρα, ήταν από τους πρωταγωνιστές στα πρώτα λεπτά καθώς τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά από τον Σπανούλη. Την ίδια ώρα, ο Μάντζαρης είχε αναλάβει να περιορίσει τον Μπράουν. Από την μεριά τους οι Ιταλοί, μη έχοντας παιχνίδι κοντά στο καλάθι, δοκίμασαν πολλά μακρινά σουτ αλλά ήταν άστοχοι σε γενικές γραμμές και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν στα μισά της περιόδου, το πάνω χέρι.

Όσο ο Σερμαντίνι έκλεινε τους διαδρόμους προς το καλάθι, η Σιένα έπαιρνε μακρινά σουτ προσπαθώντας να μην χάσει επαφή με το σκορ. Ο Ολυμπιακός από την άλλη, όταν πλέον ο Γεωργιανός βγήκε από το παρκέ, προσπάθησε να τρέξει περισσότερο και να βγάλει συνδυασμένες προσπάθειες. Δια χειρός κυρίως Σπανούλη, βρήκε πόντους και ανέβασε την διαφορά αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-20 χάρη σε σου τριών πόντων του Ρες.

Βρήκε τον μπελά του από αλλού…
Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να περιορίσει και να εκνευρίσει τον Μπράουν, ο οποίος μάλιστα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πέρασε εκτός παρκέ. Όμως επιθετικά οι Χάινς και Άντιτς είχαν πρόβλημα στην άμυνα ζώνης με προσαρμογές της Σιένα που αθόρυβα έφτασε στο 25-24. Ο Σλούκας και ο Λο που έδωσαν «ανάσες» στον Σπανούλη, προσπάθησαν να παίξουν με τον Χάινς κοντά στο καλάθι στην επίθεση ή διαφορετικά με περιφερειακά σουτ αλλά στην άμυνα, οι ‘ερυθρόλευκοι’ δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια.

Συμπερασματικά, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε δημιουργήσει πρόβλημα στον Μπράουν αλλά Κανγκούρ και Σανικίτζε, που πήραν κατ’ ανάγκη πολλές προσπάθειες, είχαν κρατήσει πολύ ανταγωνιστική την Σιένα. Οι δύο τους έφεραν το ματς στην ισοπαλία 35-35 και μετά στο +3 (38-35). Ο Ολυμπιακός είχε «ζοριστεί» από την άμυνα ζώνης των Ιταλών ενώ από την έξοδο του Σερμαντίνι από το παρκέ και μετά, είχε χάσει το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Το 38-36 υπέρ των Ιταλών έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Πρόβλημα στην άμυνα, «μπλακ άουτ» στην επίθεση
Ο Μπαρτζώκας στο αρχικό σχήμα στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε ξανά τον Σερμαντίνι στο παρκέ για να πάει η μπάλα κοντά στο καλάθι την ώρα που η Σιένα διατηρούσε την άμυνα ζώνης της. Ο Γεωργιανός σέντερ αμυντικά «γέμιζε» την ρακέτα και έκοβε τις προσπάθειες των αντιπάλων ενώ στην επίθεση έδινε πολύτιμες λύσεις (9π). Γενικότερα οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν πιο… αποφασιστικοί στα πρώτα λεπτά της περιόδου, έχοντας ξαναπάρει και το προβάδισμα (42-40). Οι Ιταλοί όμως ανέβασαν στην συνέχεια πολύ τα ποσοστά τους στα σουτ τριών πόντων και αυτό τους έκανε ανταγωνιστικούς.

Από την πλευρά της ελληνικής ομάδας, ο Πρίντεζης πονούσε στην μέση, ο Παπανικολάου δεν ήταν σε καλή μέρα και ο Σπανούλης είχε μία… άμυνα πάνω του, κάτι που έκανε μεγάλο το πρόβλημα των Πειραιωτών στην επίθεση. Η Σιένα το εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε ξανά 52-49 και ο Λο διαμόρφωσε το 52-51 στο τέλος της περιόδου.

Και όμως το… έχασε
Ο Ολυμπιακός που εμφανίστηκε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου στο παρκέ ήταν εμφανώς αγχωμένος. Συνέχισε να κάνει πολλά και αβίαστα λάθη και να «κυνηγάει» την Σιένα. Το τρίποντο όμως του Σλούκα στην εκπνοή της επίθεσης έκανε το 56-56, 7΄πριν το τέλος και έδωσε ώθηση στην ομάδα του. Αυτό φάνηκε περίπου στα μέσα της περιόδου όπου ο Περπέρογλου και ο Χάινς ήταν αυτοί που με σημαντικά καλάθια, έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων (65-61) στους Πειραιώτες.

Η Σιένα όμως ήταν πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Έπαιξε «σκυλιασμένη» άμυνα και έφερε ξανά στην ισοπαλία το ματς (67-67). Ένα «μεγάλο» τρίποντο του Σπανούλη έκανε το 70-67, ένα λεπτό πριν το τέλος και αμέσως μετά ο ίδιος με σουτ δύο πόντων έκανε το 72-67, αποδεικνύοντας ότι είναι ο μεγάλος «ηγέτης» της ομάδας του ακόμα και σε κακή βραδιά. Το «ανόητο» φάουλ του Άντιτς πάνω στον Μπράουν στα 19΄΄ έφερε το ματς στην ισοπαλία 72-72. Στην επόμενη φάση ήρθε η «αυτοκτονία». Ο Χάινς αστόχησε μόνος κάτω από το καλάθι, το χρονόμετρο κόλλησε και ο Μπράουν έβαλε το νικητήριο καλάθι για το τελικό 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74