Πάτησε το γκάζι στο τέλος…

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη νίκη του στο Top16 της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 77-64 επί της Μπεσίκτας στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Απέναντι στην θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε να πατήσουν το «γκάζι» κυρίως στην τελευταία περίοδο για να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητα τους και να πάρουν μια σχετικά μεγάλη διαφορά, αφού λίγο πριν από το τέλος έφτασαν και στο +18.

Κορυφαίος των Πειραιωτών, ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιώργος Πρίντεζης με 14. Από την Μπεσίκτας ξεχώρισαν Γιούιν, Μαρκοτα και Τζέρελς με 15, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε σε λύσεις κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Πάουελ και Πρίντεζη προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με 13-9, έχοντας «αναχαιτίσει» σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού των Τούρκων.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν βρέθηκαν μία ανάσα από την ανατροπή (15-13), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα 5-0 των πρωταθλητών Ευρώπης. Μάλιστα, στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Σλούκας έγραψε από τα 6.75 το σκορ περιόδου 20-13.

Στο 13′ ένα… τετράποντο (ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και πήρε και φάουλ από Τσετίν), με πρωταγωνιστή και πάλι τον Έλληνα γκαρντ, διαμόρφωσε το 29-20, ενώ Λο και Σπανούλης εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, που διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο (37-27).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές με 16 πόντους (43-27 στο 21΄ και 45-29 στο 16′) και δεν κοίταξε πίσω… Το υπόλοιπο της αναμέτρησης μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση δεν αγχώθηκε και πήρε άνετη νίκη με 77-64 και διαφορά +13 πόντων.

Highlights: Olympiacos-Besiktas JK Istanbul από Euroleague_Basketball

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-27, 57-46, 77-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Κόντε (Ισπανία), Γιούρας (Σερβία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 2, Σλούκας 9 (2), Πάουελ 7, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 4.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ερμάν Κουντέρ): Γιούιν 15 (1), Γκιουλέρ 5, Ακίν 2, Φάλκερ 4, Τσετίν 5 (1), Μαρκοτα 14 (2), Κρίστοφερ 4, Νάλγκα 2, Οζέρ, Τζέρελς 13.