http://img.protothema.gr/80A80A1C2007559F10129DC1F1588FCE.jpgΑπέναντι στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε. Απέναντι στην Ολίμπια σκόρπισε και πάλι χαμόγελα αισιοδοξίας στον κόσμο του περνώντας δια περιπάτου από τη Λιουμπλιάνα με 85-67.

Με τον Στέφαν Λάσμε να σκεπάζει τα καλάθια (13π., 8 ριμπ., 5 τάπες), τους Ματσιούλις (18π., 4 ριμπ., 5 ασίστ) και Ούκιτς (14π., 5 ριμπ., 3 ασίστ) να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις και δίχως να στραφεί στις σίγουρες λύσεις των Διαμαντίδη, Σχορτσανίτη και Τσαρτσαρή, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβεβαίωσε πως ο χρόνος είναι σύμμαχός της.

Έβαζε, αλλά… έτρωγε κιόλας

Με καινοτομία τη χρησιμοποίηση του Κίτσεν στην πρώτη πεντάδα πλαισιωμένο από τους «μόνιμους» Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Πάνκο και Άρμστρονγκ άρχισε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Παρά τις προσπάθειες του Μπέινς, που κέρδισε τις πρώτες μονομαχίες από τον Άρμστρονγκ, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με καλές επιλογές στην επίθεση και πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις που πέτυχε γρήγορα επτά πόντους απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (9-14). Η είσοδος του Σχορτσανίτη στα μέσα της πρώτης περιόδου τόνωσε το επιθετικό παιχνίδι των «πράσινων», που όμως όσο εύκολα έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι, τόσο ευάλωτοι ήταν αμυντικά (19-21). Το τάιμ άουτ του «Άρτζι» βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού, αλλά τα λάθη από Σόφο και Ούκιτς (επτά ομαδικά στην πρώτη περίοδο) δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να ξεφύγουν στο σκορ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με λέι απ του Διαμαντίδη και στο +4 (19-23).

Πάτησε γκάζι κι εξαφανίστηκε

Με νέο πρόσωπο τον Λάσμε ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Ο Γκαμπονέζος σέντερ «έδεσε» τα μετόπισθεν, Ούκιτς και Κίτσεν συνέθεσαν ένα καλό δίδυμο επιθετικά και με τον Κροάτη να σκοράρει αφειδώς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε. Τα γκολ-φάουλ των Ματσιούλις και Σχορτσανίτη έφεραν τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (29-40 και 34-45)-αν και ο τελευταίος φορτώθηκε με τρίτο φάουλ-ενώ με τον Γιαννόπουλο να προσφέρει πέντε πόντους από τον πάγκο, μεταξύ αυτών και ένα τρίποντο στην εκπνοή, το «τριφύλλι» πήγε με +12 στα αποδυτήρια (38-50). Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει 17/23 δίποντα και 5/11 τρίποντα, αλλά και να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (19-11).

Τρομερός Λάσμε

Διαδοχικές εξαιρετικές άμυνες του Λάσμε, που πέτυχε και τέσσερις πόντους (με 2/2 βολές μετά το εφιαλτικό 1/7 στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό) έφεραν με την έναρξη του δευτέρου μέρους τον Παναθηναϊκό στο +16 (38-54). Ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα με 3:40 χωρίς σκορ για τον Παναθηναϊκό , που όμως δεν στοίχισε (42-54) και οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο κι ένα προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Το show του Γκαμπονέζου σέντερ συνεχίστηκε με διαδοχικές τάπες, ενώ με δικό του κάρφωμα ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 15 (49-64) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (50-69).

Χωρίς να αγχωθεί…

Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από την απόπειρα αντεπίθεσης των γηπεδούχων. Με ένα ακόμη καλάθι του Λάσμε έφτασε τη διαφορά στους 21 (53-74) οκτώ λεπτά πριν το τέλος δείχνοντας να «καθαρίζει» το παιχνίδι. Η Ολίμπια πλησίασε στους 16 δυόμισι λεπτά μετά, όμως οι «πράσινοι» είχαν τις απαντήσεις και διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το τέλος, παρότι κάποια αβίαστα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Σλοβένους να πλησιάσουν στους 12 (67-79), προτού λήξει το ματς με 85-67.

Δεκάλεπτα: 19-23, 38-50, 50-69, 67-85.

Ολίμπια (Φιλιπόφσκι): Γουότερς 10, Ρούπνικ 2, Πρέπελιτς 11, Μπλάζιτς 6, Ράνικο, Μούριτς 5, Μπέινς 16, Μπούπνιτς 6, Πέιτζ 9, Μότσνικ, Όμιτς 2.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Πάνκο 9, Ματσιούλις 18, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 14, Λάσμε 13 (5/5 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπ., 5 τάπες), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 5, Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 12, Σχορτσανίτης 4.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ, Γκαρθία Γκονζάλεθ, Σούλγκα.