Ηττήθηκαν με 2-0 σετ

Με το αριστερό μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου του ελληνικό δίδυμο Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη στο τουρνουά του μπιτς βόλεϊ, αφού ηττήθηκαν με 2-0 σετ (21-13, 21-19) από τις Ελβετίδες  Κουν/Zούμκερ για τον Β’ όμιλο.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες ήταν κακές στο πρώτο σετ και χωρίς υποδοχή (παραχώρησαν 6 άσους) δεν είχαν τύχη, αφού οι αντίπαλές τους απέκτησαν, σταδιακά, μεγάλη διαφορά.

Στο δεύτερο σετ οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες βελτίωσαν πολύ την υποδοχή αλλά και το σερβίς τους, έβαλαν «δύσκολα» στις αντίπαλές τους αλλά δεν κατόρθωσαν να υπερασπιστούν ως το τέλος τη διαφορά των 4 πόντων, με την οποία προηγήθηκαν σε μεγάλο μέρος του σετ.

Τη Δευτέρα, στις 18:30, το ελληνικό δίδυμο θα αντιμετωπίσει τις Ρωσίδες Βάσινα/Βοζάκοβα, που το πρωί έκαναν την έκπληξη νικώντας τις πανίσχυρες Ζανγκ Ξι/Ξούε, ενώ την Τετάρτη (11:00) θα παίξουν με τις Κινέζες.

Την πρόκριση στους «16» θα πάρουν τα πρώτα δύο ζευγάρια από κάθε όμιλο, καθώς και οι δύο καλύτεροι τρίτοι των έξι ομίλων. Οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που θα καταταγούν τρίτες θα δώσουν μεταξύ τους αγώνα μπαράζ, για να συμπληρωθούν οι θέσεις της 16άδας.

Μετά τον αγώνα οι δύο αθλήτριες δήλωσαν:

Τσιαρτσάνη: « Ήταν ένα παιχνίδι βατό στο οποίο προσδοκούσαμε τη νίκη. ΟΙ διαιτητές δυστυχώς επηρέασαν το αποτέλεσμα σε βάρος μας, ειδικά σε κρίσιμες φάσεις στο τέλος του αγώνα όταν έδωσαν ανάποδα τους πόντους. Από εδώ και πέρα η νίκη είναι μονόδρομος στο παιχνίδι της Δευτέρας τις Ρωσίδες. Το αποτέλεσμα της νίκης είναι εφικτό, αφού κάνουμε έναν καλό αγώνα».

Αρβανίτη: « Μας στενοχωρεί το γεγονός ότι χάσαμε από μια κατώτερη ομάδα και δυστυχώς παρά το γεγονός ότι το κοινό Ελληνες και Βρετανοί ήταν με το μέρος μας και μας εμψύχωναν. Κάποια λάθη των διαιτητών σε βάρος μας άλλαξαν το αποτέλεσμα του2ου σετ με φυσικά συνέπεια να στερηθούμε τη δυνατότητα της ισοφάρισης και να διεκδικήσουμε τη νίκη σε ένα τρίτο σετ. Τώρα ξέρουμε ότι δεν έχουμε άλλο περιθώριο ήττα στον αμέσως επόμενο αγώνα και γι΄ αυτό θα κοιτάξουμε να συγκεντρωθούμε, να αποφύγουμε κατά το δυνατό τα λάθη και να κερδίσουμε αυτό τον αγώνα που είναι μέσα στις δυνατότητές μας. Στο δικό μας γκρουπ είναι ανοικτά όλα τα αποτελέσματα και μπορούν να γίνουν τα πάντα».

Σε αναμετρήσεις για την πρώτη μερα του Μπιτς Βόλεϊ γυναικών σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Α΄ Όμιλος

Σίλβα/Φράνκα (Βραζιλία)-Ριγκομπέρτ/Λι Γιουκ Λο (Αγιος Μαυρίκιος) 2-0 (21-5, 21-10)
Χλόλτβικ/Σέμλερ (Γερμανία)-Χαγέκοβα/Κλαπάλοβα (Τσεχία) 2-0 (21-16, 21-18)

Β΄ Όμιλος
Ξούε/Ζάνγκ (Κίνα)- Βάσινα/Βοζάκοβα (Ρωσία) 1-2 (21-18, 14-21, 14-16)
Κουν/Ζούμκερ (Ελβετία)-Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη (ΕΛΛΑΔΑ) 2-0 (21-13, 21-19)

Γ΄ Όμιλος
Μέι-Τρέινορ/Γουόλς (ΗΠΑ)-Κουκ/Χίντσλεϊ (Αυστραλία) 2-0 (21-18, 21-19)
Κολόκοβα/Σλούκοβα (Τσεχία)-Ντ. Σβάιγκερ/Στ. Σβάιγκερ (Αυστρία) 2-1 (10-21, 21-13, 15-13)

Σε αναμετρήσεις για την 1η ημέρα του μπιτς βόλεϊ ανδρών σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Γ΄ Όμιλος
Μπρινκ/Ρέκερμαν (Γερμανία)-Σεμόνοφ/Προκόπιεφ (Ρωσία) 2-0 (21-19, 21-17)
Γου/Ξου (Κίνα)-Σεβαλιέ/Χέγερ (Ελβετία) 1-2 (21-18, 16-21, 12-15)

Δ΄ Όμιλος
Γκιμπ/Ρόζενταλ (ΗΠΑ)-Τσίγια/Γκόλντσμιτ (Νότιος Αφρική) 2-0 (21-10, 21-11)
Φιγιάλεκ/Προύντελ (Πολωνία)-Σαμοΐλοφς/Σορόκινς (Λετονία) 1-2 (21-12, 15-21, 12-15)

ΣΤ΄ Όμιλος
Γκαρσία-Τόμσον/Γκροτόφσκι (Μεγάλη Βρετανία)-Μπίνστοκ/Ρίντερ (Καναδάς) 0-2 (19-21, 13-21)
Σάντος/Τσούνχα (Βραζιλία)-Σκάρλουντ/Σπίνανγκρ (Νορβηγία) 2-0 (21-14, 21-18)