Γρεβενά – ΝΕΑ- ΕΙΔΗΣΕΙΣ – news- Grebena live GREVENA TV

O No 1 Ραδιοφωνικός σταθμός της Δυτικής Μακεδονίας με έδρα τα Γρεβενά

O Deliveras έγινε «Γρεβενιώτης»

Ποιοι είναι οι βουλευτές που εκλέγονται για πρώτη φορά

Μάιος 10th, 2012 by Χρήστος Μίμης

Τα νέα πρόσωπα που μπαίνουν στο Ελληνικό Κοινοβούλιο

Οι εκλογές της 6ης Μαΐου χαρακτηρίστηκαν ως οι πιο κρίσιμες στην ιστορία της μεταπολίτευσης. Κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι το 50% ξεπέρασε η ανανέωση της κοινοβουλευτικής σύνθεσης με αποτέλεσμα να υπάρχουν 146 πρόσωπα που εξελέγησαν βουλευτές για πρώτη φορά.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη ανανέωση του Κοινοβουλίου από την εκλογική αναμέτρηση του 1974, οπότε εισήλθαν για πρώτη φορά στο κοινοβούλιο 190 νέοι βουλευτές, ενώ μετά τις εκλογές του Ιουνίου του 1989, οι νέοι βουλευτές ήταν 139.

Δ
είτε ποιοι είναι οι νέοι βουλευτές

• Αλκιβιάδης Νουσηκύρου (ΝΔ Πέλλα)
• Αθανάσιος Γραμματικόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
• Ειρήνη – Ελένη Αγαθοπούλου (ΣΥΡΙΖΑ Κιλκίς)
• Κωνσταντίνος Στύλιος (ΝΔ Άρτα),
• Όλγα Γεροβασίλη (ΣΥΡΙΖΑ Άρτα)
• Χρήστος Μαντάς (ΣΥΡΙΖΑ Ιωάννινα)
• Νίκος Έξαρχος (ΚΚΕ Ιωάννινα)
• Μιχάλης Κασσής (ΠΑΣΟΚ Ιωάννινα)
• Βασίλης Ιωάννου (ΠΑΣΟΚ Πρέβεζα)
• Δημήτρης Κυριαζίδης (ΝΔ Δράμα)
• Νίκος Σμολοκτός (Ανεξάρτητοι Έλληνες Δράμα)
• Μαρίνος Ουζουνίδης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Έβρος, εφόσον ο Πάνος Καμμένος δεν επιλέξει την έδρα)
• Γιάννης Πασχαλίδης (ΝΔ Καβάλα)
• Δημήτρης Εμμανουηλίδης (ΣΥΡΙΖΑ Καβάλα)
• Δημήτρης Σαλτούρος (ΠΑΣΟΚ Ξάνθη)
• Ζεϊμπεκ Χουσεΐν (ΣΥΡΙΖΑ Ξάνθη)
• Καρα Γιουσούφ Αϊχάν (ΣΥΡΙΖΑ Ροδόπη)
• Τιμολέων Κοψαχείλης (ΝΔ Γρεβενά)
• Μαρία Αντωνίου (ΝΔ Καστοριά)
• Συμεών Κουμπάνης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Καστοριά)
• Ραχήλ Μακρή (Ανεξάρτητοι Έλληνες Κοζάνη)
• Κώστας Σταμπολίδης (ΚΚΕ Κοζάνης)
• Θεοδώρα Τσικαρδάκη (ΔΗΜΑΡ Κοζάνη)
• Νίκος Σαμαράς (ΠΑΣΟΚ Φλώρινα)
• Γιάννης Αμμανατίδης (ΣΥΡΙΖΑ Α’ Θεσσαλονίκης)
• Γιώργος Αρχοντόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Α΄ Θεσσαλονίκης)
• Θεοδόσιος Κωνσταντινίδης (ΚΚΕ Α’ Θεσσαλονίκης)
• Χρυσούλα Γιαταγάνα (Ανεξάρτητοι Έλληνες Α’ Θεσσαλονίκης)
• Χαράλαμπος Αηδονόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Α’ Θεσσαλονίκης)
• Αντώνης Γρέγος (Χρυσή Αυγή Α’ Θεσσαλονίκης)
• Ελένη Γερασιμίδου (ΚΚΕ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Απόστολος Χαρουπάκης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Θεσσαλονίκης)
• Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ Β΄Θεσσαλονίκης)
• Πολύβιος Ζησιμόπουλος (Χρυσή Αυγή Β΄ Θεσσαλονίκης)
• Ξανθίππη Καρανίκα (ΣΥΡΙΖΑ Ημαθία)
• Κωνσταντίνος Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ημαθία)
• Ιωάννα Ταμπάκη Σοφρόνωφ (ΚΚΕ Ημαθία)
• Γιώργος Γεωργαντάς (ΝΔ Κιλκίς)
• Δημήτρης Χριστογιάννης (ΝΔ Πιερία)
• Ευγένιος Παπαδόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Πιερία)
• Μενέλαος Βλαχβέης (ΝΔ Σέρρες)
• Φωτεινή Αραμπατζή (ΝΔ Σέρρες)
• Νικήτας Σιώης (Χρυσή Αυγή Σέρρες)
• Ευάγγελος Φωτίου (ΔΗΜΑΡ Σέρρες)
• Ευθύμιος Καρανάσιος (ΝΔ Χαλκιδική)
• Αικατερίνη Ιγγλέζη (ΣΥΡΙΖΑ Χαλκιδική)
• Κώστας Μπαρμπαρούσης (Χρυσή Αυγή Αιτωλοακαρνανία)
• Παύλος Θεοδωρίδης ή Βασίλης Πατρώνης (ΔΗΜΑΡ Αιτωλοακαρνανίας, εφόσον ο Σ. Κουβέλης επιλέξει τη Β΄Αθήνας)
• Θανάσης Νταβλούρος (ΝΔ Αχαΐα)
• Γιώργος Νταβρής (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αχαΐα)
• Μιχάλης Αρβανίτης (Χρυσή Αυγή Αχαΐα)
• Γιάννης Κωνσταντόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ηλεία)
• Έφη Γεωργοπούλου – Σάλταρη (ΣΥΡΙΖΑ Ηλεία)
• Νίκος Κρέσπης (Χρυσή Αυγή Ηλεία)
• Γιάννης Καράμπελας (ΝΔ Βοιωτία)
• Ανδρέας Κουτσούμπας (ΝΔ Βοιωτία)
• Γιάννης Σταθάς (ΣΥΡΙΖΑ Βοιωτία)
• Νίκος Μίχος (Χρυσή Αυγή Εύβοια)
• Δημήτρης Αναγνωστάκης (ΔΗΜΑΡ Εύβοια)
• Βασίλης Κυριακάκης (ΣΥΡΙΖΑ Φθιώτιδα)
• Θεόδωρος Χειμάρας (Ανεξάρτητοι Έλληνες Φθιώτιδα)
• Απόστολος Γκλέτσος (Χρυσή Αυγή Φθιώτιδα)
• Κωνσταντίνος Κοντογεώργος (ΝΔ Ευρυτανία)
• Ασπασία Μανδρέκα (ΝΔ Φωκίδα)
• Ζωή Κωνσταντοπούλου (ΣΥΡΙΖΑ Α΄Αθήνας)
• Νίκος Βούτσης (ΣΥΡΙΖΑ Α΄ Αθήνας)
• Βασίλης Κικίλιας (ΝΔ Α΄Αθήνας)
• Ανδρέας Ψυχάρης (ΝΔ Αθήνας)
• Νίκος Μιχαλολιάκος (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
• Ιωάννης Βουλδής (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
• Γιάννης Πανούσης (ΔΗΜΑΡ Α΄Αθήνας)
• Δημήτρης Στρατούλης (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Νάντια Βαλαβάνη (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Νίκος Μιχαλολιάκος (Χρυσή Αυγή Α΄Αθήνας)
• Ρένα Δούρου (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Νάντια Βαλαβάνη (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Πέτρος Τατσόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Ευκλείδης Τσακαλώτος (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Αθήνας)
• Άννα Καραμανλή (ΝΔ Β΄Αθήνας)
• Βασίλης Καπερνάρος (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
• Παύλος Κοντογιαννίδης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Β΄Αθήνας)
• Λίνα Κροκίδη (ΚΚΕ Β΄Αθήνας)
• Χρήστος Κατσιώτης (ΚΚΕ Β΄Αθήνας)
• Ελένη Ζαρούλια (Χρυσή Αυγή Β΄Αθήνας)
• Γιώργος Γερμένης (Χρυσή Β΄Αθήνας)
• Ηλίας Παναγιώταρος (Χρυσή Αυγή Β΄Αθήνας)
• Αλέξης Μητρόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ Αττική)
• Νάσος Αθανασίου (ΣΥΡΙΖΑ Αττική)
• Γεωργία Μαρτίνη (ΝΔ Αττική)
• Παύλος Χαϊκάλης (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αττική)
• Ευγενία Αρβανίτη – Πρεβεζάνου (Ανεξάρτητοι Έλληνες Αττική)
• Ηλίας Κασιδιάρης (Χρυσή Αυγή Αττική)
• Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος (ΝΔ Α Πειραιά)
• Νίκος Κουζήλος (Χρυσή Αυγή Α Πειραιά)
• Μαρία Ρεπούση (ΔΗΜΑΡ Α Πειραιά)
• Ευγενία Βαμβακά (ΣΥΡΙΖΑ Β΄Πειραιά)
• Ιωάννης Λαγός (Χρυσή Αυγή Β΄Πειραιά)
• Μαρία Γιαννακάκη (ΔΗΜΑΡ Β΄Πειραιά)
• Ασημίνα Σκόνδρα (ΝΔ Καρδίτσα)
• Νίκος Μιχαλάκης (ΣΥΡΙΖΑ Καρδίτσα)
• Χρήστος Κέλλας (ΝΔ Λάρισα)
• Γιώργος Λαμπρούλης (ΚΚΕ Λάρισα)
• Θωμάς Ψύρρας (ΔΗΜΑΡ Λάρισα)
• Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος (Χρυσή Αυγή Λάρισα)
• Παρίσης Μουτσινάς (ΔΗΜΑΡ Μαγνησία)
• Μαρίνα Χρυσοβελώνη (Ανεξάρτητοι Έλληνες Μαγνησία)
• Π. Ηλιόπουλος (Χρυσή Αυγή Μαγνησία)
• Γιώργος Οικονόμου (ΠΑΣΟΚ Τρίκαλα)
• Ηλίας Βλαχογιάννης (ΝΔ Τρίκαλα)
• Γιώργος Κυρίτσης (ΔΗΜΑΡ Τρίκαλα)
• Δημήτρης Κοδέλλας (ΣΥΡΙΖΑ Αργολίδα)
• Κώστας Ζαχαριάς (ΣΥΡΙΖΑ Αρκαδία)
• Νίκος Ταγαράς (ΝΔ Κορινθία)
• Χρήστος Δήμας (ΝΔ Κορινθία)
• Μαρία Θελερίτη (ΣΥΡΙΖΑ Κορινθία)
• Ευστάθιος Μπούκουρας (Χρυσή Αυγή Κορινθία)
• Σπύρος Αραχωβίτης (ΣΥΡΙΖΑ Λακωνία)
• Θανάσης Πετράκος (ΣΥΡΙΖΑ Μεσσηνία)
• Δημήτρης Κουκούτσης (Χρυσή Αυγή Μεσσηνία)
• Διονύσης Γάσπαρος (ΝΔ Ζάκυνθος)
• Στέφανος Σαμοϊλης (ΣΥΡΙΖΑ Κέρκυρα)
• Παναγής Δρακουλόγκονας (ΣΥΡΙΖΑ Κεφαλονιά)
• Παύλος Βογιατζής (ΝΔ Λέσβος)
• Δημήτρης Καραγιάννης (ΚΚΕ Λέσβος)
• Γιάννης Ζερβελλής (ΣΥΡΙΖΑ Λέσβος)
• Δημήτρης Μαυρατζιώτης (ΚΚΕ Σάμος)
• Κώστας Τριαντάφυλλος (ΠΑΣΟΚ Χίος)
• Μάριος Βουτσίνος (Ανεξάρτητοι Κυκλάδες)
• Νίκος Συρμαλένιος (ΣΥΡΙΖΑ Κυκλάδες)
• Βασίλης Υψηλάντης (ΝΔ Δωδεκάνησα)
• Γιάννης Παππάς (ΝΔ Δωδεκάνησα)
• Μάνος Κόνσολας (ΝΔ Δωδεκάνησα)
• Μάξιμος Σενετάκης (ΝΔ Ηράκλειο)
• Μ. Συντυχάκης (ΚΚΕ Ηράκλειο)
• Νότης Μαριάς (Ανεξάρτητοι Έλληνες Ηράκλειο)
• Κώστας Σκρέκας (ΝΔ Τρίκαλα)
• Κώστας Γύπαρης (ΝΔ Χανιά)
• Γιώργος Σταθάκης (ΣΥΡΙΖΑ Χανιά)
• Αν. Ξανθός (ΣΥΡΙΖΑ Ρέθυμνο)
• Χαράλαμπος Αθανασίου (ΝΔ Επικρατείας)
• Χρύσανθος Λαζαρίδης (ΝΔ Επικρατείας)
• Γιάννης Μιχελάκης (ΝΔ Επικρατείας)
• Θεανώ Φωτίου (ΣΥΡΙΖΑ Επικρατείας)
• Πύρρος Δήμας (ΠΑΣΟΚ Επικρατείας)
• Τέρενς Κουϊκ (Ανεξάρτητοι Έλληνες Επικρατείας)
• Χρήστος Παππάς (Χρυσή Αυγή Επικρατείας)
• Σπύρος Λυκούδης (ΔΗΜΑΡ Επικρατείας)

 

This entry was posted on Πέμπτη, Μάιος 10th, 2012 at 20:26 and is filed under ΕΚΛΟΓΕΣ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!