Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται για 11η φορά στην Ιστορία του στο final four της Ευρωλίγκα, αφού στον 5ο αγώνα των πλέι οφ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, νίκησε 86-85 τη Μακάμπι και κατέκτησε το τέταρτο και τελευταίο «εισιτήριο» για την Πόλη (11-13 Μαΐου). Ωστόσο, οι «πράσινοι» έκαναν ένα σχετικά εύκολο ματς… θρίλερ, αφού αν και προηγήθηκαν ακόμα και με +12 (70-58 στο 34′), κατάφεραν να βάλουν ξανά τους Ισραηλινούς στο παιχνίδι (85-85 5”).

Τελικά ο Διαμαντίδης (κορυφαίος του αγώνα) έβαλε 1/2, βοήθησε και στο κλέψιμο της μπάλας για να γραφτεί το… χάπι εντ. Έτσι, η ομάδα του Ομπράντοβιτς θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή της Ευρωλίγκα, με πρώτο αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στόχο το 7ο αστέρι στη φανέλα του. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το «τριφύλλι» επιστρέφει στους «4», την αμέσως επόμενη χρονιά μετά από τίτλο.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, καλύτερη συνέχεια…

Το ξεκίνημα ήταν κάπως νευρικό για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε να χάνει 2-6 από τη Μακάμπι, όμως, η είσοδος στο παρκέ των Τσαρτσαρή, Γιασικεβίτσιους και Βουγιούκα ανέβασαν την ομάδα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου που έληξε με σκορ 18-20. Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, έδιναν στην Μακάμπι ευκαιρία για δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και τότε ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε και τον Καϊμακόγλου που έδωσε δύναμη και έδωσε ενέργεια στην ομάδα του. Το σκηνικό άλλαξε και το μομέντουμ ευνόησε τον Παναθηναϊκό που με διαδοχικά εύστοχα σουτ έγραψαν το 33-26 έπειτα από βολές του Διαμαντίδη. Διαμαντίδης, Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ «τράβηξαν το κουπί» στο σκοράρισμα και οι «πράσινοι» πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ του 41-32.

Πάτησε γκάζι…

Οι δύο πρώτες επιθέσεις του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, διά χειρός Περπέρογλου και Διαμαντίδη, έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +12. Η Μακάμπι όμως με ένα εντυπωσιακό και γρήγορο 10-0 και πρωταγωνιστή τον Οχαγιόν, έριξε την διαφορά στο καλάθι, αποδεικνύοντας στους «πράσινους» ότι δεν είχε καμία διάθεση να παραδοθεί. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς «βραχυκύκλωσαν»… Ο Χέντριξ έφερε στην ισοπαλία το ματς διευρύνοντας το σερί στο 12-0. Η είσοδος του Βουγιούκα «τόνωσε» τον ΠΑΟ στη ρακέτα, ξεκούρασε τον Μπατίστ, ενώ ο Περπέρογλου βοήθησε να ξεπεραστεί το «νεκρό» διάστημα. Με «όπλο» την καλή άμυνα και το τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έστειλε τη διαφορά ξανά στους 10 (56-46), ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά με 62-53.

Θρίλερ με χάπι εντ…

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο αγχωτικό από κάθε άλλο! Ο Σχορτσανίτης ανέλαβε δράση, τα μεγάλα αν και τραβηγμένα σουτ του Μπλου, κρατούσαν την Μακάμπι στο ματς (73-67). Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε μία βολή (74-67) και απέμεναν 3,5 λεπτά. Ο Λάνγκφορντ έκανε το 74-69, αλλά ο Μάριτς «απάντησε» (76-69). Το 78-69 ήρθε για το Παναθηναϊκό με 2/2 βολές του Βουγιούκα. Η Μακάμπι δεν είχε παραιτηθεί και ο Πνίνι με τρίποντο «έγραψε» το 78-72. Ο Μάριτς ήταν εύστοχος σε μόνο μια βολή εν συνεχεία (79-72), για να μειώσει σε 79-74 ο Σμιθ με λέι απ. Ο Διαμαντίδης πέτυχε το 81-74, αλλά ο Λάνγκφορντ με τρίποντο διαμόρφωσε το 81-77. Το 5ο φάουλ του Σμιθ στον Μάριτς έστειλε τον ψηλό του Παναθηναϊκού στη γραμμή των βολών, με ένα λεπτό εναπομείναντα χρόνο, ωστόσο ο Μάριτς ήταν άστοχος και στις 2 βολές. Ο Καλάθης υπέπεσε σε φάουλ στον Λάνγκφορντ στα 53” κι εκείνος έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (81-79). Ο Καϊμακόγλου κέρδισε φάουλ από τον Πνίνι σε προσπάθεια κάτω απ’ το καλάθι, ωστόσο και αυτός αστόχησε και στις δύο βολές! Ο Λάνγκφορντ βιάστηκε, ήταν άστοχος σε λέι απ και στη διεκδίκηση ο Οχαγιόν έβγαλε την μπάλα εκτός.

Ο Παναθηναϊκός είχε 19,6 δεύτερα όλα δικά του. Ο Λάνγκφορντ υπέπεσε σε πέμπτο φάουλ στον Διαμαντίδη στα 15” και η πρόκριση ήταν στα χέρια του αρχηγού του Παναθηναϊκού (83-79). Δεν θα ήταν, όμως τόσο εύκολο! Ο Μπλατ πήρε τάιμ άουτ και ο Μπλου σημείωσε γκολ-φάουλ (από Καϊμακόγλου), πετυχαίνοντας το 83-81, ενώ έβαλε και τη βολή (83-82). Ο Διαμαντίδης πήγε στη γραμμή του φάουλ στα 11”, ήταν ψύχραιμος ο Καστοριανός και «έγραψε» το 85-82. Νέο τάιμ άουτ κάλεσε ο Μπλατ και στη συνέχεια ο Περπέρογλου έκανε φάουλ στον Πνίνι σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Ισραηλινός διεθνής ήταν εύστοχος και στις 3 βολές, διαμορφώνοντας το 85-85 στα 9”. Ο Χέντριξ υπέπεσε σε 5ο φάουλ στον Διαμαντίδη στα 5” και ο «πράσινος» γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αλλά έχασε τη 2η. Ο Μπατίστ έκλεψε την μπάλα στη μέση του γηπέδου στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι, ο χρόνος εξέπνευσε και ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ κλότσησε την μπάλα στις κερκίδες.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-32, 62-53, 86-85.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Περπέρογλου 9(1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 4, Σάτο 1, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 25(2), Βουγιούκας 8, Καλάθης 4(1), Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 13(1).