http://nstatic.doldigital.net/taneawebstatic/DD5A6F70D291061F5ABBA43805796430.jpgΟ Ολυμπιακός νίκησε 78-77 τον Παναθηναικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και εκτός απροόπτου είναι πρώτος στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ.

Κι όλα αυτά, παρότι έχασε τη διαφορά από την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (τέσσερις πόντοι). Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι ήταν κυριαρχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχασαν δύο φορές μία διαφορά 15-18 πόντων. Μάλιστα, στο τελευταίο δευτερόλεπτο το εύστοχο σουτ του Μαικ Μπατίστ «μέτρησε» (σωστά) για δύο πόντους (78-77). Για ελάχιστα λοιπόν, το σουτ θα ήταν για τρεις πόντους και το ματς θα κρινόταν στην παράταση!

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού τον βοήθησε να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα από τη δεύτερη περίοδο η διαφορά ήταν στο +17 (43-26 στο 18′ ). Ο Παναθηναικός απάντησε με σερί 14-1 μείωσε σε 44-40 στο 24′, αλλά με πρωταγωνιστική τον Μάντζαρη, ο οποίος έφτασε και πάλι τη διαφορά στους 17 πόντους (59-42 στο 30′ ).

Ο Παναθηναικός αντέδρασε και το σχήμα με τέσσερις περιφερειακούς τον βοήθησε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και να φτάσει στο 76-75 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια, ο Σλούκας με δύο βολές έκανε το 78-75 και ακολούθησε το καλάθι του Μπατιστ που «μέτρησε» για δύο πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε 18/30 βολές, 15/25 διποντα, 10/25τριποντα, 27ρημπ, 18 ασιστ, 15 λάθη, οκτώ κλεψίματα.
Ο Παναθηναικός, είχε 16/18 βολές, 17/32 διποντα, 9/23 τριποντα, 30 ρημπ, 11 ασιστ, 14 λάθη, έξι κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77

Ολυμπιακός: Χάινς 6, Λο 6, Αντιτς 7(2), Σπανούλης 10 (0/5τρ.), Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 6(1), Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(3), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 11(3), Σλούκας 7.

Παναθηναικός: Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 16, Λόγκαν 7(1), Σάτο 7(1), Τσαρτσαρής 3(1), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 12, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 3(1).