Ένσταση κατέθεσε ο Βατανιακός

Ο Πλιάγκας πανηγυρίζει το γκολ πρόκρισης της Λάρισας στη Γέργελη ΗρακλείουΤον τίτλο τους επιβεβαίωσαν τα φαβορί στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, την τελευταία χωρίς ομάδες της Σούπερ Λίγκας. Μόλις τρεις ομάδες της Γ’ Εθνικής κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους από τη δεύτερη κατηγορία. Η Καλαμάτα νίκησε 3-0 στα πέναλτι τον Φωκικό (0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση) και θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την ΑΕΚ, ενώ με 1-0 επικράτησαν Αετός Σκύδρας και Πόντιοι Κατερίνης των Ηρακλή Ψαχνών και Βύζαντα Μεγάρων αντίστοιχα. Στο ζευγάρι από το οποίο προκύπτει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού, ο Αγροτικός Αστέρας νίκησε 1-0, όμως ο Βατανιακός κατέθεσε ένσταση, καθώς ο σκόρερ του γκολ, Στάθης Στεφανίδης, δεν είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα.

Τέσσερα παιχνίδια οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκτός από την Καλαμάτα, στα πέναλτι προκρίθηκαν η Καλλονή (επί της Γλυφάδας σε ένα ματς με πολλά νεύρα και τρεις κόκκινες) και η Παναχαϊκή (στην έδρα της Δόξας Κρανούλας). Δεν χρειάστηκε να φτάσει ως εκεί η Καλλιθέα, που νίκησε 4-2 στην παράταση τον Αστέρα Μαγούλας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο καθ’ όλη τη διάρκεια του έξτρα χρόνου, λόγω αποβολής του Αγριμάκη για πέναλτι, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Πλατέλλας.

Εντυπωσιακή η Λάρισα στην Κρήτη. Οι “βυσσινί” νίκησαν 1-0 τον Ρούβα στη Γέργελη και έχασαν δεκάδες κλασικές ευκαιρίες για να εκτοξεύσουν το δείκτη του σκορ.

Αποτελέσματα και σκόρερ της β’ φάσης

Τρίτη
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πανσερραϊκός 1-1 παράταση, 4-5 πέν. (17` Μπλέντι-22`-πεν. Γκούρτσας)
Προοδευτική-Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0 (60` Σάμιος)
Απόλλων Καλαμαριάς-Επανομή 1-2 (50′ Σάλιβαν – 15’Γκέσιος, 83′ πεν. Τάσιο)

Τετάρτη
Αετός Σκύδρας-Ηρακλής Ψαχνών 1-0 (84’ Ιορδανίδης)
Βατανιακός-Αγροτικός Αστέρας 0-1 (73’ Στεφανίδης)
Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας-Εθνικός Αστέρας 0-2 (50’ Χωριανόπουλος, 90’ Χαϊκάλης)
Νίκη Βόλου-Θρασύβουλος 0-1 (70’ Καρλόπουλος)
Τύρναβος-Βέροια 0-2 (52’ Τάντιτς, 66’ Καλτσάς)
Ζάκυνθος-Πιερικός 0-1 (64’ Κοντέων)
Κεραυνός Γλυφάδας-Καλλονή 2-2, 4-5 πεν. (49’ Καραχάλιος, 115’ Τσαμπουρλίδης-74’ Κριπιντήρης, 109΄Λεοζίνιο)
Καλαμάτα-Φωκικός 0-0, 3-0 πέν.
Δόξα Κρανούλας-Παναχαϊκή 2-2, 3-4 πεν. (10’ Γαϊδαρτζής, 40’ Κοκκίνης – 9’ Κυβελίδης, 75’ Ντίνας)
Ρούβας-Λάρισα 0-1 (28’ Πλιάγκας)
Πόντιοι Κατερίνης-Βύζας Μεγάρων 1-0 (21′ Μουρατίδης)
Απόλλων Σμύρνης-Πανθρακικός 0-2 (12′, 51′ Σουλτανίδης)
Αστέρας Μαγούλας-Καλλιθέα 2-4 (30′, 90′ Τσούπρος – 1′ Μαρουκάκης, 77′ Καλτσάς, 115′ Σταύρου, 120′ Πλατέλλας)