Ήταν η πιο μεγάλη βραδιά του Ολυμπιακού που “άλωσε” τη Μασσαλία και μπήκε πολύ δυνατά στη διεκδίκηση πρόκρισης στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο Γιάννης Φετφατζίδης που είχε μπει αλλαγή στο 75′ έγραψε με υπέροχο μονοκόμματο σουτ το 1-0 μέσα στο “Βελοντρόμ”, σ’ ένα ματς στο οποίο κατέβασε τα ρολά και ήταν φύλακας άγγελος της εστίας των “ερυθρολεύκων” ο νεαρός Ούγγρος Μέγερι. Στο άλλο ματς του ομίλου, Άρσεναλ-Ντόρτμουντ 2-1. Στις 6 Δεκεμβρίου, αν ο Ολυμπιακός νικήσει στο Καραϊσκάκη την Άρσεναλ (έχει ήδη προκριθεί) θα περάσει στην επόμενη φάση, αρκεί την ίδια στιγμή να μην κερδίσει μέσα στο Ντόρτμουντ η Μαρσέιγ. Με ισοπαλία κατά της Άρσεναλ ο Ολυμπιακός θα πάρει την 3η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, αρκεί να μην μπλέξει σε τριπλή ισοβαθμία με Μαρσέιγ και Ντόρτμουντ (στους 7 βαθμούς).

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε είχε προαναγγείλει ότι θα ψάξει τη νίκη στο “Βελοντρόμ”. Ο Ολυμπιακός το έκανε πράξη στο γήπεδο. Μπορεί να είχε στο μυαλό του την άμυνα (στην ενδεκάδα χρησιμοποιήθηκαν 7 παίκτες που μπορούν να παίξουν στην τετράδα της οπισθοφυλακής), όμως με ταχύτατες αντεπιθέσεις και κυρίως χάρη στα κέφια του Μιραλάς, απειλούσε διαρκώς την εστία του Μανταντά. Ο τερματοφύλακας και αρχηγός της Μαρσέιγ έσωσε πολλάκις την ομάδα του, δείχνοντας τα ρεφλέξ του στα σουτ του Μιραλάς, του Χολέμπας και του Μανιάτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μαρσέιγ ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, η αδυναμία των Γάλλων να κάνουν το σουτ και ο εξαιρετικός Μέγερι αποσόβησαν ένα γκολ που θα έβαζε ταφόπλακα στα ευρωπαϊκά όνειρα του Ολυμπιακού. Δειλά δειλά, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξαναβγήκαν στην επίθεση, όμως ο Μιραλάς έκανε τα πάντα τέλεια, εκτός από την τελική προσπάθεια.

Τελικά το γκολ ήρθε με τη συνεργασία των δύο αλλαγών του Βαλβέρδε. Ο Φραν Γέστε έβγαλε μία μαγική μπαλιά με εξωτερικό φάλτσο, ο Τζιμπούρ φοβήθηκε ότι είναι οφσάιντ και άφησε την μπάλα και ο Φετφατζίδης με πανέμορφο αριστερό διαγώνιο σουτ έδωσε έναυσμα για πανηγυρισμούς στους 600 οπαδούς του Ολυμπιακού.

Ωστόσο, μάλλον και οι ίδιοι οι παίκτες βιάστηκαν να πανηγυρίσουν και λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά. Όμως, ο Μπάλας Μέγερι δήλωσε παρών και απέδειξε ποιος πρέπει να είναι ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας. Καλοδεχούμενη και η απόφαση του Ιταλού διαιτητή να δώσει φάουλ εκτός περιοχής σε χέρι που έκανε ο Μιραλάς οριακά εντός!

Μαρσέιγ – Ολυμπιακός 0-1 | MATCH HIGHLIGHTS by pklora7

Το φιλμ του αγώνα

10′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, ο Μέλμπεργκ με ιδανική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ήταν όμως οριακά ακάλυπτος και ο δεύτερος βοηθός του Ριτσόλι υπέδειξε το οφσάιντ
25′ Χωρίς μεγάλη φάση η Μαρσέιγ, ωστόσο στο πρώτο 25λεπτο μετέφερε το παιχνίδι στην περιοχή του Ολυμπιακού, ψάχνοντας να βρει το κενό. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανττεπιτεθεί, όμως οι ταχύτατοι αμυντικοί των Γάλλων έφταναν πάντα πρώτοι στην μπάλα
37′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Μιραλάς πέρασε ολόκληρη την άμυνα της Μαρσέιγ, έκανε το διαγώνιο αριστερό σουτ, όμως ο Μανταντά απέκρουσε. Η μπάλα έφτασε στον Χολέμπας έξω από την περιοχή, ο διεθνής παίκτης έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο αρχηγός της Μαρσέιγ (ενώ ήταν σε αντίθετο βηματισμό) απέκρουσε εντυπωσιακά με το δεξί χέρι σε κόρνερ
39′ Ο Μανιάτης έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Ντιαβαρά, έπιασε δυνατό συρτό σουτ, όμως με νέα τεράστια απόκρουση έδιωξε ο Μανταντά
50′ Σέντρα του Αντρέ Αγιού από αριστερά, ο Ζορντάν Αγιού άλλαξε πορεία στην μπάλα, εκείνη έφτασε στον Βαλμπιουενά, αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Μέγερι΄. Η φάση θύμισε πολύ εκείνη του γκολ της Μαρσέιγ στο Φάληρο
59′ Ο Μιραλάς τσίμπησε την μπάλα μπροστά από τον Ντιαβαρά, βγήκε στο τετ α τετ, όμως και πάλι ο Μανταντά απέκρουσε εντυπωσιακά
62′ Γρήγορη αντεπίθεση, ο Τζιμπούρ βρήκε στη μικρή περιοχή τον Μιραλάς, όμως ο Βέλγος υπό την πίεση του Ν’Κουλού δεν μπόρεσε να γυρίσει το σώμα του και να σουτάρει
72′ Σέντρα του Αντρέ Αγιού από δεξιά, ο αμαρκάριστος Ντιαρά πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μέγερι απέκρουσε με το αριστερό.
80′ Ο Γέστε βρήκε χωρο και σούταρε, όμως ο Μανταντά μπλόκαρε εύκολα
82′ ΓΚΟΛ (0-1): Ο Φραν Γέστε έδειξε την κλάση του με μία μαγική μπαλιά με εξωτερικό φάλτσο, ο Τζιμπούρ άφησε την μπάλα και ο Γιάννης Φετφατζίδης με άπιαστο αριστερό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ
86′ Σέντρα από αριστερά, ο Ρεμί έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μέγερι απέκρουσε με τα πόδια, στην επαναφορά ο Λούτσο Γκονσάλες προσπάθησε να σκοράρει με λόμπα, όμως ο Μαρκάνο έκοψε
87′ Χέρι του Μιραλάς μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής θεώρησε ότι ήταν εκτός ορίων και έδωσε φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζινιάκ, όμως ο Μέγερι μπλόκαρε

ΣΚΟΡΕΡ: 82′ Φετφατζίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλός)
ΚΙΤΡΙΝEΣ: Ρεμί – Τοροσίδης

ΜΑΡΣΕΪΓ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μανταντά, Καμπορέ, Τραορέ, Ν’Κουλού, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Σεϊρού (Μπιά), Βαλμπιουενά (73′ Λούτσο Γκονσάλες), Ρεμί, Α.Αγιού, Ζ.Αγιού (61΄Ζινιάκ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Τοροσίδης, Μαρκάνο, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μανιάτης, Μοντέστο, Χολέμπας (75′ Φετφατζίδης), Μιραλάς, Φουστέρ (55′ Γέστε), Τζιμπούρ (88′ Ποτουρίδης)