Ήττες από Νίμπουργκ και Ρίγα

Με το αριστερό μπήκαν στο EuroCup Άρης και ΠΑΟΚΔεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του ο Άρης στην πρεμιέρα το εφετινού EuroCup, καθώς ηττήθηκε 64-55 από την τσεχική Νίμπουργκ στο «Αλεξάνδρειο». Άσχημο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε στη Λετονία από τη Ρίγα με 80-74 στο πλαίσιο του β’ ομίλου.

Άρης – Νίμπουργκ 55-64
Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 64-55 από την τσεχική Νίμπουρκ στο Αλεξάνδρειο για την πρεμιέρα του 3ου ομίλου του EuroCup. Πρώτος σκόρερ της Νίμπουρκ ο Πάβελ Πούμπρλα με 15 πόντους. Μαυραειδής και Τζέιμς σημείωσαν από 14 πόντους για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη πραγματοποίησε ο Γιώργος Μπόγρης.

Πρόβλημα στο επιθετικό ριμπάουντ αντιμετώπισε ο Άρης στο α’ μέρος, με τους παίκτες του Αλεξανδρή να μαζεύουν 2 και αυτούς της τσεχικής Νίμπουρκ 10 (εκ των οποίων τα 6 o Ράντεκ Νέτσας). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (13/33 δίποντα και 3/9 τρίποντα), ο Άρης όχι μόνο δεν το εκμεταλλεύτηκε, αλλά επέτρεψε στην τριάδα των Αμερικανών της Νίμπουρκ, Ουίλσον, Λόρενς και Σίμονς να βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν.

Με πρώτο σκόρερ τον Τσέχο, Πάβελ Πούμπρλα στο πρώτο 20αλεπτο (11π.), οι Τσέχοι βρέθηκαν τελευταία φορά πίσω στο σκορ, όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε, 9-7. Έκτοτε, ο Άρης κυνηγούσε. Μετά το 13-20, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τη Νίμπουρκ στο +8, 15-23. Η ψαλίδα της διαφοράς «έκλεισε» μέχρι το 20′ χάρη στον Νταν Μαυραειδή που πέτυχε τους 8 από τους τελευταίους 10 πόντους του Άρη στη 2η περίοδο, μειώνοντας σε 31-37, ευστοχώντας έξω από τα 6.75 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, η Νίμπουρκ εκτίναξε την τιμή της διαφοράς στους 15 πόντους, 35-50, με σερί 11-0 από το 35-39, αλλά κυρίως χάρη στην άμυνά της που υποχρέωσε την ελληνική ομάδα να μείνει στους… 6 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο! Στο -15 βρέθηκε ο Άρης και στο 30′, 37-52.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στις αρχές της 4ης περιόδου: Με τρίποντο ο Μαυραειδής μείωσε σε 40-52, ακολούθησε νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Ντέιβις που πέτυχε και τους επόμενους δύο πόντους του Άρη, 45-54. Ο Μικάλ Κρέμεν, όμως δεν άφησε τους φιλάθλους του Άρη στο Αλεξάνδρειο να διατηρήσουν ζωντανή την ελπίδα για ανατροπή απαντώντας με τρίποντη «βόμβα», 45-57.

Η πίεση ώθησε τους παίκτες του Άρη σε βεβιασμένες επιλογές (άστοχα τρίποντα από Ντέιβις, Μαυραειδή) και λάθη. Αν και ο Τζέιμς ανέλαβε πρωτοβουλίες, κέρδισε φάουλ και έβαλε τις βολές το 51-61 με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο απέναντι στην ομάδα φαβορί για την πρώτη θέση του 3ου ομίλου, Νίμπουρκ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-37, 37-52, 55-64

Διαιτητές: Μπίριτσικ (Τουρκία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία/Ερζ.), Εστερόν (Ισραήλ)

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μαυραειδής 14 (2), Κερούς 2, Ταπούτος 5, Τζέιμς 14, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης, Μάλντροου 4, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης, Δήμας

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 2, Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 15 (1), Λόρενς 9 (2), Έιμπραμς 2, Κρέμεν 3 (1), Νέτσας 2, Σίμονς 12 (1), Ουίλσον 12, Λένζλι, Νέιμικ 7

Ρίγα – ΠΑΟΚ 80-74
Δεν ξεκίνησε καλά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο EuroCup ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε 80-74 στη Ρίγα της Λετονίας από την ομώνυμη ομάδα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ο Γκίντενς με 17 πόντους, ενώ για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Σιμς (19π.) και Μίλατζ (18π.).

Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ, παρά τα προβλήματα, να στέκεται με αξιώσεις απέναντι στην -ισχυρότερή του- Ρίγα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την έναρξη του δεκαλέπτου με 5-0, γρήγορα, ωστόσο, ο «Δικέφαλος», όντας αποτελεσματικός αμυντικά και επιθετικά, με τους Γκορί, Ντικούδη, Ράιτ να σκοράρουν, ισοφάρισε στο 3′ (7-7) και πήρε τα ηνία στο 6′ (12-13).

Ο αναγκαστικός «παροπλισμός», λόγω φάουλ του Γκορί και οι ανάσες στον Ράιτ έφεραν εκ νέου σε θέση βολής τους Λετονούς, που με αιχμή δόρατος τον Καβαλιάουσκας (είχε 3/3 δίποντα, 3/5 βολές στο ημίχρονο, εξουδετερώνοντας κάθε πλάνο του Μαρκόπουλου πάνω του), έφεραν τη μάχη στα ίσια στο 10′ (23-23).

Με τρίποντο του Στίγκερς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (23-26), το οποίο διατήρησε ως τα μισά της περιόδου. Τότε, όμως, ισοφάρισε η Ρίγα (31-31) και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας διαφορά γύρω από τους τέσσερις πόντους.

Στα 13” πριν φύγουν οι ομάδες για το ημίχρονο, ο Καλαμπόκης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπερτάνς και με μία εύστοχη βολή του (η επίθεση χάθηκε) έφερε τον ΠΑΟΚ στο -1 (45-44).

Στη τρίτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» φάνηκε να έχουν… ξεχάσει τον εαυτό στους στα αποδυτήρια. Κάκιστοι στο παρκέ, με τη Ρίγα, από την άλλη, να πατά γερά και με εκτελεστές, κατά βάση, τους Σιμς και Μίλατζ, να ανοίγει τη διαφορά. Ξέφυγε αρχικά με 6 πόντους (59-53) και «έπιασε» τους 9 στο 29′ (63-54).

Η «αναλαμπή» για τον ΠΑΟΚ ήρθε στα πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου με τον Γκορί. Ο Αμερικανός, παρά τα τέσσερα φάουλ του, πήρε πρωτοβουλίες και με πέντε συνεχείς πόντους (σ.σ. ένα τρίποντο και ένα δίποντο), επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν στο -5 (65-60).

Πέντε λεπτά πριν το τέλος, με προσπάθεια του Ντικούδη, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους τέσσερις (69-65) και κάπου εκεί… στέρεψε, εκ νέου στο παρκέ. Η Ρίγα είχε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, με συνέπεια στο 38′ να φτάσει στη μέγιστη διαφορά της στο ματς, τους δέκα πόντους (76-66).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-44, 65-57, 80-74.

Διαιτητές: Βικλίτσκι (Τσεχία), Τσεμπίσεφ (Ουκρανία), Χάλικο (Εσθονία)

ΡΙΓΑ: Πέρι 6, Βάλτερς 2, Γιανισένοκς 5, Μπέρζινς Κ. 5, Καβαλιάουσκας 11, Μίλατζ 18, Κέιν, Σιμς 19, Μπερτάνς 14 (2)

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 17, Στίγκερς 5 (1), Γκορί 16 (2), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 9 (1), Ράιτ 11 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές, Καλαμπάκας 2, Τσακαλέρης