Το προφίλ της 6ης αγωνιστικής

Πέντε ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή με 10 βαθμούς, ύστερα από 6 αγωνιστικές, με τη σημαντική διαφορά βέβαια ότι δεν έχουν όλοι ίδιο αριθμό αγώνων. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν από 4 ματς, η ΑΕΚ 5, ο ΠΑΟΚ και ο Ατρόμητος τα έχουν παίξει όλα. Πλην του Παναθηναϊκού που νίκησε στην Ξάνθη, τα άλλα 5 ματς έληξαν ισόπαλα! Πολλές και οι κόκκινες κάρτες, συνολικά 5 σε 6 ματς. Την άλλη Κυριακή, το πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης: Άρης-ΠΑΟΚ στο Χαριλάου.

Στα Πηγάδια, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θα κάνει υγιεινό περίπατο καθώς προηγήθηκε με 3-0 (21′ πεν, 23′ Λέτο, 56′ Κουίνσι). Στο β’ ημίχρονο και ιδίως στο τελευταίο ημίωρο, έχοντας με το μέρος τη τον δυνατό άνεμο η Ξάνθη μείωσε σε 2-3 (66′ Εντιμάρ, 68′ Βλαχοδήμος) και απείλησε με ισοφάριση. Εξαιρετικός και πάλι ο 17χρονος τερματοφύλακας των “πρασίνων” Στέφανος Καπίνο.

Στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ απείλησε και έκανε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Έχασε πολλά από τον τραυματισμό και αποχώρηση του Φωτάκη, ενώ μορφή του ΟΦΗ ήταν ο 34χρονος Βορειοιρλανδός τερματοφύλακας Ρόι Κάρολ. Ήταν η πρώτη φετινή απώλεια βαθμών στην έδρα του ΠΑΟΚ και το πρώτο 0-0 στην Τούμπα από τις 8 Μαρτίου 2009 και το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός.

Στο Παγκρήτιο, από …βολιώτικη συνεργασία (σέντρα Ουμπίδες, πλασέ Σανκαρέ) πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα ο Άρης. Δεν μπόρεσε να το διαφυλάξει, καθώς στο 93ο λεπτό ισοφάρισε ο Μπούντιμιρ και έτσι ο Εργοτέλης έβαλε τέλος σε σερί τριών ηττών.

Στους “Ζωσιμάδες” ο Πανιώνιος διατήρησε αήττητο 28 ετών με αντίπαλο τον ΠΑΣ. Το 0-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, που δεν είχε ρυθμό και φάσεις, ιδίως μετά το 40′ όταν αποβλήθηκε με αψυχολόγητη ενέργεια ο Όμο (χτύπησε εκτός φάσης ο Κεϊτά).

Το Σαββατόβραδο στο ΟΑΚΑ μπροστά σε 20.000 φίλους της ΑΕΚ, ο,τι άξιζε απ’ το ντέρμπι ήταν τα δυο πανέμορφα γκολ. Του Μιραλάς για τον Ολυμπιακό στο 23′ και του Λεονάρντο για την ΑΕΚ στο 43′. Δίκαιο το 1-1, σοκ για την ΑΕΚ ο σοβαρός τραυματισμός του Γκουντγιόνσεν. Υπέστη κάταγμα κνήμης περόνης, εγχειρίστηκε το μεσημέρι από τον Λάκη Νικολάου και μένοντας 5-6 μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης, ουσιαστικά η σεζόν τελείωσε για τον 33χρονο Ισλανδό άσο.

Άντεξε στην Κέρκυρα ο Ατρόμητος και πήρε τον βαθμό (2-2). Οι Γραμμόζης (38′) και Αγρίτης (50′) σκόραραν για τους γηπεδούχους, Καραγκούνης (26′) και Τάτος (80′) πέτυχαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ματς στο οποίο κόπηκαν …196 εισιτήρια, φετινό αρνητικό ρεκόρ στη Σούπερ Λίγκα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ ΣΚΟΡΕΡ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Κέρκυρα-Ατρόμητος 2-2 38′ Γραμμόζης, 50′ Αγρίτης –
26′ Καραγκούνης, 80′ Τάτος
196
ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 43′ Λεονάρντο – 23′ Μιραλάς 18611
Ξάνθη-Παναθηναϊκός 2-3 66′ Εντιμάρ, 68′ Βλαχοδήμος –
21′ πεν, 23 Λέτο, 56′ Κουίνσι

4 ΓΚΟΛ: Κώστας Μήτρογλου (Ατρόμητος)
3 ΓΚΟΛ: Νιάζι Κούτσι (Πανιώνιος), Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο (ΠΑΣ Γιάννινα), Μαρσελίνιο (Skoda Ξάνθη), Σεμπάστιαν Λέτο (Παναθηναϊκός)