Η Εθνική πλήρωσε τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (47-29) κι έχασε το τελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ, με 73-69 από τη Λιθουανία, καταλαμβάνοντας τελικά την 6η θέση

Παραδοσιακά η Εθνική στο γ΄δεκάλεπτο χάνει τη συγκέντρωσή της και αυτό συνέβη και με αντίπαλο τη Λιιθουανία. Ένα 24-11 των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα.

Το σημαντικό όμως ήταν ότι τα παιδιά του Ηλία Ζούρου πάλεψαν κόντρα στους διοργανωτές και λίγο έλειψε να νικήσουν. Πάντως, η 6η θέση στην οποία τερμάτισε τελικά η Εθνική, ανοίγει την πόρτα στο προολυμπιακό τουρνουά του χρόνου το καλοκαίρι και είναι μεγάλη επιτυχία.
Η μεγάλη πληγή της Εθνικής ήταν τα ριμπάουντ καθώς έχασε “καθαρά” τη μάχη δίνοντας την ευκαιρία στους Λιθουανούς να πάνε σε 20 δεύτερες επιθέσεις (47-29).

Ο αγώνας:
Με τους Καλάθη, Μπράμο, Φώτση, Παπανικολάου και Μπουρούση ξεκίνησε η Εθνική το παιχνίδι με αντίπαλο τη Λιθουανία. Παρά τις αποδοκιμασίες του κόσμου στη “Ζαλγκίρις Αρένα” η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-0 στο 2′ πριν τελικά ο Γιαβτόκας πετύχει το πρώτο καλάθι για τους Λιθουανούς. Με γκολ φάουλ του Παπανικολάου οι διεθνείς ξέφυγαν με 8-2 σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (9-10).

Η Ελλάδα γύρισε σε ζώνη στη συνέχεια, όμως ο Πότσιους ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο που επιχείρησε (12-14). Πάντως, στο 9′ ο Καλάθης έκανε το ντράιβ και έστειλε την Ελλάδα και πάλι στο +6 (12-18), καθώς οι Σλοβένοι εξακολουθούσαν να κάνουν λάθη. Ο Φώτσης έγραψε το 20-12, όμως ο Πότσιους από μία ολιγωρία της άμυνας έκανε το 20-14 του α’ δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου, ο Κουφός έστειλε τη διαφορά στο +10 (14-24) και οι παίκτες του Ηλία Ζούρου διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 14′ ο Βασιλειάδης με καλάθι και φάουλ έκανε το 20-29, όμως ακολούθησε ένα σερί 7-0 από τους Πότσιους και Σονγκάιλα που μείωσαν στο καλάθι (27-29). Πάντως, η συγκέντρωση της ελληνικής ομάδας παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο.

Δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα με τον Καλάθη, έγινε το 27-33 στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, πριν οι Λιθουανοί πλησιάσουν στα 40” πριν τη λήξη του ημιχρόνου (32-34). Τελικά, ο Παπανικολάου με 3/3 βολές έγραψε το 32-37 με το οποίο έφυγε η Εθνική για τα αποδυτήρια, έχοντας εκμεταλλευτεί τα 8 λάθη των γηπεδούχων (3 η Εθνική).

Καταστροφικό γ΄ δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε άποντο για ένα τετράλεπτο και έτσι η Λιθουανία βρήκε την ευκαιρία όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με 40-39 μετά από τρίποντο του Γιανκούνας στο 24′. Στην επόμενη φάση ο Καλάθης έχασε το λέι απ, ο Ζούρος διαμαρτυρήθηκε έντονα για το φάουλ που δεν δόθηκε στον παίκτη του και οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 44-39 (25′).

Ο Φώτσης μείωσε σε 44-41 με τρίποντο, όμως ο Γιανκούνας με δύο συνεχόμενα καλάθια έστειλε τη διαφορά +7 (48-41). Η κακή αμυντική λειτουργία της Εθνικής πάντως έδωσε στη συνέχεια την ευκαιρία στον Ριμάντας Καουκένας να σκοράρει δύο φορές. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (54-44) και οι Λιθουανοί είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Ο Βασιλειάδης μείωσε στο 30′ σε 56-48, όμως η Εθνική είχε χάσει τη συγκέντρωσή της.

Χρειάστηκε να περάσουν 2.30” στο δ΄δεκάλεπτο για να σκοράρει η Εθνική. Ένα τρίποντο του Βασιλειάδη σε συνδυασμό με ένα καλάθι του Κουφού, έφεραν την Ελλάδα σε απόσταση ενός τριπόντου. Ωστόσο, Σονγκάιλα και Γιασάιτις έστειλαν τη διαφορά στο +8 (61-53). Στο 35′ ο Βασιλειάδης έγραψε το 61-58, υποχρεώνοντας τον Κεμζούρα να πάρει τάιμ άουτ.

Ωστόσο, τα ριμπάουντ ήταν μεγάλη πληγή για την Εθνική ομάδα που έστελνε συνεχώς τους Λιθουανούς σε δεύτερες επιθέσεις. Τα σουτ των Βασιλειάδη και Φώτση έφερε πάντως το ματς στα ίσα (65-65) στο 1.30” πριν το τέλος. Στο 1.10” πριν τη λήξη ο Καουκένας έκανε το 67-65, ενώ στα 52” από παρέμβαση αντιπάλου, η μπάλα βγήκε έξω και στη συνέχεια ο Σονγκάιλα έγραψε το 69-65.

Στα 26” ο Καλάθης μείωσε σε 69-68 με σουτ τριών πόντων, ωστόσο έμελλε να είναι και ο μοιραίος καθώς μία βολή κι έκανε το λάθος στην τελευταία ελληνική επίθεση. Ο Καλνιέτις έγραψε το τελικό 73-69 και στο σφύριγμα της λήξης ο κόσμος πανηγύρισε έξαλλα την 5η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 10, Καλνιέτις 11(1), Ντελινινκάιτις, Πότσιους 13(3), Γιανκούνας 10(1), Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 7(1), Βαλαντσιούνας, Γιασικεβίτσιους, Γιαβτόκας 10.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13(2), Καλάθης 16(1), Φώτσης 13(2), Παπανικολάου 9, Μπράμος, Κουφός 14, Σλούκας

Μπορεί στο κρίσιμο δεκάλεπτο οι διεθνείς να επέστρεψαν αλλά πλέον δεν μπορούσαν να αλλάξουν τίποτα. Άλλωστε, όταν η Ελλάδα ισοφάρισε σε 65-65, μίλησε η έδρα που με καναδυό φαλτσοσφυρίγματα έδωσε την μπάλα υπέρ της Λιθουανίας.