Ο 23χρονος αθλητής έδωσε μάχη στον τελικό και ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του με επίδοση 2,32 μ.

Παγκόσμιο Στίβου:  Πέμπτος στο ύψος ο Χονδροκούκης

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης πραγματοποίησε ένα σπουδαίο αγώνα και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Νταεγού της Νότιας Κορέας. Ο έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την τρίτη προσπάθεια τα 2,32 μ. (ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του), αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει και τα 2,35 μ. προκειμένου να διεκδικήσει ένα μετάλιο…

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Τζέσε Ουίλιαμς με 2.35μ, έχοντας καλύτερες προσπάθειες από το Ρώσο Αλεξέι Ντμίτρικ, που πήρε το ασημένιο με την ίδια επίδοση. Το χάλκινο με νέο ατομικό ρεκόρ πήρε η Τρέβορ Μπάρι από τις Μπαχάμες με 2.32μ.

Ο Γερμανός Ραούλ Σπανκ κατετάγη 9ος με 2.29μ και ο Ρώσος Αλεξάντρ Σουστόφ 8ος με το ίδιο ύψος, ενώ ο παλιός παγκόσμιος πρωταθλητής Ντόναλντ Τόμας από τις Μπαχάμες πήρε την 11η θέση με 2.20μ.